Precision, tålamod och blick för detaljer. Det är vad som krävs i produktionen hos Aros Electronics. När företaget behövde fylla på med kunniga elektronikmontörer vände de sig till Jovi. Mer än fyra år senare blomstrar samarbetet.
Alexander Gamboa startade sin bana på golvet i produktionen och jobbar idag som HR-koordinator på Aros Electronics i Mölndal. Han vet precis vad som krävs av personalen som kliver in i fabriken. Verksamheten kretsar kring kretskortstillverkning, med allt från ytmontering till det som kallas backend, där sista testen och slutmontaget görs.
”Mycket av det vi gör är ganska småpilligt. Det största behovet vi har haft är elektronikmontörer eller personer med industriell erfarenhet”, berättar Alexander.
Processen när Aros behöver ny personal går snabbt och smidigt. Jovi skickar en rekommendation, Aros tittar på cv:t och bjuder in till intervju. Kandidaten får göra ett logiskt prov och visa sina färdigheter i praktiken genom att montera komponenter på ett kort. Stämmer kemin och kompetensen får personen en introduktion direkt i sin nya arbetsgrupp.
“Ibland har vi lite mer framförhållning och har möjlighet att arbeta under en längre period. Vissa gånger går det lite snabbare. Men Jovi har kunnat ställa upp på båda delarna när det kommer till elektronikmontörer”, säger Alexander.
Närvaro och bemanning med hjärta
Aros Electronics har tidigare jobbat med flera bemanningsbolag. Det som gör att Jovi skiljer sig från mängden är den fysiska närvaron och den personliga kontakten.
”Konsultchefen Samuel särskiljer inte konsulterna från de andra anställda, de har blivit en del av hela produktionen. Ibland är han med på överlämningar mellan skiften när vi pratar om förbättringar. Bemanning med hjärta stämmer otroligt väl in på deras sätt att arbeta”, säger Alexander.
Det nära samarbetet underlättar Alexanders vardag. Om frågor dyker upp tar konsultchefen hand om dialogen direkt – vad det än kan handla om.
“Samuel är ute på plats minst en gång i veckan för att se till att hans konsulter mår bra”, säger Alexander.
Gemensamma kläder och mål
Hos Aros Electronics gör man ingen skillnad på folk och folk. Alla bär exakt likadana arbetskläder, oavsett om man är fast anställd eller kommer via ett bemanningsbolag.
”Konsulterna smälter in i gänget och det känns som att de är en del av oss. Vi vill ju försöka ta över bra personer och anställa dem själva i slutändan. Då vill vi inte särskilja någon.”
Relationen mellan Alexander och Samuel har utvecklats till mer än bara en affärskontakt. De äter lunch ihop, stämmer av läget och planerar för kommande arbetstoppar.
”Jag och Samuel har blivit så pass nära att vi faktiskt pratar mer om andra saker än bara jobb. Han är ingen konsultchef, han är en kollega”, säger Alexander.
Glassbilar och personliga rekommendationer
Uppskattningen syns också i de små detaljerna. En gång om året rullar Jovis glassbil in på gården och bjuder hela företaget på glass. Godis och fika hör också till vanligheterna under årets olika högtider.
”Det är väldigt tacksamt och alltid lika trevligt. Vi får även möjlighet att träffa Jovis andra konsultchefer då”, berättar Alexander.
Att samarbetet fungerar märks inte minst på att Alexander gärna tipsar sitt eget nätverk om Jovi.
”Jag har rekommenderat Jovi till säkert 10 eller 15 personer i privata samtal. De visar att det handlar om nära och goda relationer. De gör allting rätt.” avslutar Alexander.
